Wymagana legalizacja kasy fiskalnej

Kasa fiskalna jest urządzeniem, które umożliwia nie tylko przeprowadzanie transakcji kupna-sprzedaży w punktach handlowych i usługowych, ale również umożliwia i dokumentuje rozliczanie się z urzędem skarbowym w legalny sposób. Drukowany przez kasę posnet bingo paragon to nie tylko dowód dla klienta na to, że transakcja kupna została zawarta, ale również podstawa do złożenia reklamacji.

To przede wszystkim dowód na to, że od danej transakcji zostanie odprowadzony podatek do fiskusa, w wysokości określonej przez polskie prawo. Gdyby nie obowiązek posiadania kasy fiskalnej i odprowadzania podatku od każdej, najmniejszej nawet sprzedaży, do urzędu skarbowego nie trafiałoby zbyt wiele pieniędzy z podatków – bo nikt nie chce przecież pozbywać się zarobionych przez siebie pieniędzy.

Jednak obowiązek posiadania kasy fiskalnej jest nałożony na przedsiębiorców osiągających pewne przychody i do tego objęty jest niezapowiedzianymi kontrolami urzędników skarbowych, którzy mają wychwycić nieprawidłowości w użytkowaniu kasy. Kasa fiskalna jest nie tyle komputerem do ewidencjonowania sprzedaży, ile fabryką dokumentów dla urzędu skarbowego, potwierdzających, że transakcje sprzedaży zostały wykonane. W związku z tym obowiązkowa jest legalizacja kasy fiskalnej – nie wystarczy tylko jej zakupienie. Musi ona zostać odpowiednio zaprogramowana, w zgodzie z obowiązującym prawem, oraz zarejestrowana w urzędzie skarbowym za pomocą specjalnego druku do rejestracji.

Zanim zakupimy kasę fiskalną dla swojego biznesu, powinniśmy koniecznie zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi jej użytkowania. Wymaga to znajomości terminów oscylujących wokół prawa podatkowego i ewidencjonowania sprzedaży. Dlatego też zaleca się przed zakupieniem kasy fiskalnej zorientować się, czy jej potrzebujemy, jaką kasę możemy i powinniśmy sobie kupić, w jaki sposób ją zarejestrować, a następnie jak jej używać zgodnie z prawem. Kasa fiskalna jest narzędziem służącym do kontroli naszych transakcji, czyli do sprawdzania czy zostały one wykonane legalnie, a zatem zakłada się, że jej użytkowanie będzie przebiegało w sposób uczciwy i będzie służyło założonym celom.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl