Wychowanie dzieci i mlodziezy tom ii

Anemia, zwana też niedokrwistością jest stanem, w którym przenika do ograniczenia liczbie czerwonych krwinek. Są bogate przyczyny powstania niedokrwistości w systemie młodego człowieka: prawdopodobnie istnieć dostarczona utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów lub również w klubie ze skróceniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie toż jest wcale powszechnie spotykanie wśród kobiet w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Ale w sukcesu osób przy okazji definicja anemii wygląda nieco inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do zwiększenia objętości naturze a jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest ograniczona, niedokrwistość jest więc zjawiskiem zupełnie normalnym. W okresie ciąży więc mówimy o zaistnieniu anemii, kiedy powraca do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie niszczy to wprawdzie faktu, że wielkie niedobory czerwonych krwinek w systemie przyszłej matki mogą sprawić do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W początkowym kwartale ciąży grozi to zaburzeniami implantacji zarodka, i nawet poronieniem. W tamtym trymestrze może sprawić do powstawania wad rodzonych, natomiast w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u osoby ciężarnej są przede wszystkim spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Drugie to ciąża mnoga, niedobór witam i zalet odżywczych w diecie, na które zapotrzebowanie dość szybko wzrasta w momencie trafienia w ciążę. Leczenie anemii chce od jej stanu zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której czynnikiem był brak żelaza, jest stale leczona doustnymi środkami poprawiającymi jego zawartość. Bardzo rzadko używa się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, istnieje więc natomiast droga o wiele krótsza niż w wypadku przyjmowania suplementów diety. Sprowadzają się przypadki, kiedy potrzebna będzie również transfuzja krwi – dzieje się tak często w postaciach obfitego krwawienia, na przykład podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość szybko rozpoznawalnym, jej przejawami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, problemy z myślą i koncentracją, zawroty głowy.

Jeżeli więc, istniejąc w ciąży, zauważysz u siebie któryś z danych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ nieleczona anemia może dostarczyć do ważnych uszkodzeń płodu, a nawet do jego śmierci.