Transport pneumatyczny i odpylanie w przemysle drzewnym pdf

kokardki dla dzieci

Systemy odpylania są zastosowanie praktycznie wszędzie tam, gdzie jest zanieczyszczenie stanowisk pracy suchymi pyłami o bardzo drobnych cząstkach. Odpylanie technologiczne tego rodzaju jest traktowane przede ludziom w dziedzinie energetycznej, ceramicznej, spawalniczej, metalowej, drzewnej, farmaceutycznej oraz spożywczej. Najczęściej wprowadzanym do odpylania daniem jest właśnie zwany odpylacz kasetowy (cartridge dust collector).

Samym z głównych problemów, jakie można napotkać w zakładach gospodarczych jest zapylenie zachodzące w okresie każdego typu procesów produkcyjnych. Zapylenie to pochodzi przede wszystkim w efektu obróbki różnego typu produktów albo podczas przesypywania lub przenoszenia materiałów sypkich. Niestety powstające pyły są wybitnie niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Im niższe pyły, tymże szersza ich szkodliwość. Co znacznie, niektóre pyłki mają działanie toksyczne, a nawet rakotwórcze. Nie od dzisiaj wiadomo, że wielkie zapylenie pomieszczenia pracowniczego prawdopodobnie być motywacją zarówno dolegliwości zdrowotnych kiedy i chorób zawodowych. Tylko z ostatniego powodu, tak cenne jest odpylanie powietrza.

Aby systemy odpylania były pozytywne, należy stosować miejscowe odciągi. Są one przede wszystkim w istocie ramion samonośnych, ssaw lub domowego rodzaju okapów, które umiejscowione są blisko źródła emisji zanieczyszczeń.

Na bieżąco należy zapewnić usuwanie wszystkiego rodzaju skupisk nagromadzonego pyłu. Takie działanie pomaga zapobiegać unoszeniu się i powtórnemu opadaniu pyłu. Gdy warstwa pyłu odkłada się zwłaszcza na podłodze w hali produkcyjnej, należy stosować odkurzacze przemysłowe, gdyż narastająca warstwa pyłu wokół urządzeń stwarza duże zagrożenie. Co jeszcze bardzo praktyczne, instalacja do odpylania nie powinna w żadnym wypadku gromadzić ładunków elektrostatycznych, gdyż grozi to stworzeniem skry i w efekcie pożarem.

Ponadto, trzeba myśleć o szczelności połączeń w budowie. Należy wiedzieć, że wszystkie nieszczelności powodują wydobywanie się pyłu na zewnątrz oraz co wewnątrz tym chodzi zmniejszają skuteczność odpylania.