System oswietlenia biurowego

strefy ex

Systemy oświetlenia awaryjnego posiadają bardzo poważną działalność w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w sukcesie nagłego braku oświetlenia potrafią oni pozostać trwale okaleczeni, i nawet że stać zagrożone ich istnienie. W sezonie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do szerokich obrotów zakończą się dopiero po paru sekundach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w ostatnich maszynach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zakończenie niemal wcale nie jest natychmiastowe. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Różnią się one na różne typy, ale zadaniem wszystkiego z nich stanowi zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez pewny okres po zaniku zasilania. Dzięki temu ludzie mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, a w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie chociaż w przemyśle lecz jednocześnie w terenach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w okresie codziennej pracy instalacji. W okresie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na moc z akumulatora. Do punktu wybrania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw jest nie pewne cechy, którymi jest wykorzystywanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Własny system możliwy do podawania w sektorze polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i związki sterujące. Można jeszcze użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie potrafiło tworzyć wiele godzin, ale działalność będzie mocna i oddać do drugich urządzeń, na dowód komputerów czy niektórych maszyn.