Swiateczna symbolika oraz historia choinki

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega to wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej również ciastka i innego rodzaju słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest historia choinki i dlaczego jest tak ważna w świątecznej tradycji?

pakowanie próżniowePakowanie próżniowe żywności – na czym polega i jakie są tego korzyści? - Artykuły - Baza wiedzy - Polkas - Kasy fiskalne, wagi Kraków

Jest wiele teorii, które mówią o tym, skąd wzięła się tradycja świątecznego drzewka. Mówię one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Natomiast w nieco bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w okresie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie odnosząc się do teorii, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się człowieka z Bogiem. Zwyczaj ten szybko rozpowszechnił się na cały świat. Można więc powiedzieć, że obecnie nie tylko w Polsce, ale również i innych krajach Europy i w Ameryce na święta przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na przestrzeni ostatnich 30 lat można zaobserwować sporą zmianę w modzie choinkowej. Tak więc, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak można się łatwo domyślić, nie trudno było wtedy o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby były w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jako dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które miały być kojarzone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów i kolorów świątecznych ozdób jest ciężka do opisania, jednak w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo jak ludzie, doświadczała zmian w sferze trendów dotyczących jej przystrajania. Jednak nie zmieniło się to, iż od momentu ubrania pierwszej w historii choinki przez Luthera, zwyczaj ten bardzo mocno zakorzenił się w kulturze świątecznej i miejmy nadzieję, że nieprędko przeminie.