Rozwoj technologii telekomunikacyjnej

Bardzo szybki wzrost technologii sprawił, iż dzisiejsze kasy fiskalne mają wiele rozmaitych funkcji, które nie tylko zezwalają na ewidencjonowanie sprzedaży, ale i ułatwiają zarządzanie jednostką, chociażby usprawniają obsługę klientów, skracają czas niezbędny na inwentaryzację, zezwalają na szeroką kontrolę pracy kasjera, jak jeszcze kontrolę zapasów magazynowych.

Kasy novitus cechuje wysoka funkcjonalność, znają one ponad współpracować z całym szeregiem urządzeń, możemy do nich podłączyć np. komputer, czytnik kodów kreskowych, czytnik kart magnetycznych oraz czytnik kart chipowych, terminal kart płatniczych, czy wagę elektroniczną. Jednym słowem, dzisiejsze kasy fiskalne należą do chwila bardziej niebezpiecznych urządzeń elektronicznych niż te sprzed paru laty a zajmują naprawdę złożoną konstrukcję.

Które posiadamy charaktery kas fiskalnych? Zwykle kasy fiskalne dzielimy na dwie grupy – kasy Electronic Cash Register w skrócie ECR oraz kasy Electronic Point Of Sale- POS, zwane też kasami komputerowymi. Te dwa sposoby kas cechuje coś inny zakres możliwości, który jest pochodną ich parametrów technicznych. Mówiąc jak szybko, kasy ERC mają w stosunku do walut POS niezwykle ograniczone możliwości rozbudowy i budowy, a i charakteryzują się ograniczoną opinią i wgranym na określone oprogramowaniem. Ważna dla kas ERC pamięć RAM ma pojemność od 1 do 8 MG, a czyli po paru latach użytkowania, nie jest teraz na niej stanowiska i praktycznie nadaje się do współprace. Jest jeszcze jedna, interesująca różnica – aczkolwiek do kasy ERC mamy nadzieja podłączenia innych urządzeń peryferyjnych, w niniejszym jednocześnie komputer, nie jest możliwe poprowadzenie sprzedaży z rządu programu komputerowego – do tego potrzebna jest nam obsługa kasjera.

Wśród kas typu ERC wyróżniamy: -kasy przenośne – o niskich wymiarach a z małym zakresem funkcji. Stanowią toż dania przeznaczone między innymi dla tych klientów, którzy wykonują paragony, których treść się powtarza. -kasy jednostanowiskowe – mogą trochę więcej, niż kasy mobilne, można do nich podłączyć chociażby wagę, komputer, a jeszcze czytnik kodów również w ten możliwość coś zmienić ich formę. - kasy systemowe – są wyposażenie większych przedsiębiorstw, w których jest sporo stanowisk kasowych.

Kasy POS – są niezwykle zaawansowaną technologicznie grupą urządzeń rejestrujących. Oczywiście należałoby je określić komputerami, które są dostosowane do ewidencjonowania obrotów, a ponadto realizacji kilku nowych funkcji, które są związane z magazynowaniem towarów, a oraz ich sprzedażą.