Kasy fiskalne w sklepach

Obecnie funkcjonujące prawo w Polsce oraz w innych krajach wymaga posiadania kasy fiskalnej w każdej placówce zajmującej się sprzedażą dóbr i usług. Nie ma znaczenia czy przedsiębiorstwo realizuje duże przedsięwzięcia związane ze sprzedażą sporych ilości towarów, jak np. sklepy wielkopowierzchniowe, czy też zajmuje się usługami takimi jak usługi naprawcze lub krawieckie. Posiadanie kasy fiskalnej jest obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców.

comarch erp mobile sprzedażComarch ERP Aplikacje mobilne - sprzedaż, innowacyjność, synchronizacja i sprawna komunikacja | Systemy ERP | POLKAS

Wymóg posiadania tego urządzenia może być motywowany tym, że jest ono niezbędne do zweryfikowania czy dany przedsiębiorca odprowadza podatek VAT od sprzedanych towarów i usług. Należy bardzo ściśle kontrolować stan urządzenia, ponieważ przeoczona usterka kasy fiskalnej może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji prawnych. Użytkowanie uszkodzonej kasy fiskalnej naraża przedsiębiorcę na ryzyko poniesienia dużych kosztów w przypadku wykrycia tego procederu przez urząd skarbowy. Posnet kasa fiskalna jest odpowiedzialna za wydruk dokumentu potwierdzającego umowę kupna-sprzedaży. Owy dokument jest wydawany obowiązkowo kupującemu po zawarciu transakcji. Paragon jest dokumentem, dzięki któremu można reklamować produkt (w przypadku jego uszkodzeń nie wynikających z naszej winy), lub też zwrócić go do sprzedawcy w stanie nienaruszonym w terminie ustalonym przez prawo. Owy dokument musi być zawsze wydany przez kupującego. Nie wydrukowanie paragonu równa się ze złamaniem prawa. Mimo to, kupujący nie zawsze zabierają owy dokument, w takim przypadku sprzedawca ma obowiązek przechowywać go na wypadek, gdyby kupujący sobie o nim przypomniał i po niego wrócił. Kasy fiskalne od niedawna są wymagane również u kierowców taksówek. Obowiązek posiadania przez nich kas fiskalnych jest motywowany, tak jak w przypadku zwykłych przedsiębiorców – utrudnieniem procederu działalności “na czarno”. Nie tylko kierowcy taksówek posiadają obowiązek posiadania kas fiskalnych, również kierowcy prywatnych firm transportowych muszą z nich korzystać podczas sprzedaży biletu pasażerowi. Kasy fiskalne są więc niezbędne dla praktycznie każdej działalności, w której zachodzi relacja kupna-sprzedaży jakiegokolwiek produktu czy usługi. Zasadność obowiązku posiadania owych urządzeń dla określonych podmiotów w chwili obecnej wydaje się być wystarczająca. Zbyt duże rozszerzanie podmiotów objętych obowiązkiem ich posiadania może doprowadzić do licznych kuriozum.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl