Frezowanie reczne

Frezowanie to jakiś z rzędów obróbki skrawaniem. Polega on na prowadzeniu nacięć, rowków itp. we frezowanym materiale, za pomocą odpowiedniej maszyny (frezarki) a istniejącego jej stroną narzędzia skrawającego (frezu). Za pomocą frezowania można tworzyć na przykład koła zębate, czy być gwinty. W sukcesu frezowania narzędzie skrawające obraca się, i materiał wytwarzany jest przesuwany. Czasem również ostrze skrawające może jednocześnie ruszać się i kierować. Obróbka skrawaniem, w tymże dopiero frezowanie, to jedyny z ważnych oddziałów w moc zakładach produkcyjnych.

 

Obecnie często zaczynane jest frezowanie cnc. Proces ten czyni się na obrabiarkach (frezarkach) cnc (ang. computerized numerical control). Są toż obrabiarki sterowane numerycznie, a zatem takie, w których wszystek proces skrawania jest zaprogramowany i zarządzany komputerowo. Dzięki temu praktyczne jest wykonywanie dużo silnej precyzji obróbki oraz możliwość frezowania zaawansowanych kształtów. Nowoczesne frezarki cnc są naszpikowane elektroniką oraz posiadają zaawansowane oprogramowanie sterujące. Możliwość uzyskania znacznie poważnej precyzji wytwarzania elementów podczas frezowania jest niezwykłe znaczenie głównie w takich dziedzinach, jak budowa maszyn, gdyż tam istotne jest dokładne spasowanie elementów.

Choć odpowiednia frezarka jest znaczące znaczenie, obecne we frezowaniu cnc bardzo poważną rolę odgrywają też robocze narzędzia skrawające, czyli frezy. Sytuację ich zakończenia również może liczyć prestiż na dokładność frezowania, ale prócz tegoż niesłychanie ważna stanowi ich oporność na ścieranie, szczególnie jeśli frezowanie robi się w twardym materiale. Dlatego też frezy są zbudowane z bardzo wytrzymałych, silnych i zdrowych na ścieranie materiałów, takich jak węgliki spiekane. Zapewnia to ich dużą żywotność i skuteczność obróbki nawet bardzo twardych materiałów, takich jak stal.

Frezowanie cnc to choć nie tylko wysokiej klasy frezarki cnc i dodatki skrawające. Nawet najlepsza maszyna na nic się nie przyda, jeżeli nie będzie jej służył znający się tak na swojej funkcji fachowiec. Dlatego też we frezowaniu cnc konieczni są wykwalifikowani frezerzy, który świetnie znają dziedzinę obróbki skrawaniem w międzynarodowym zakresie, a i dobrze obracają się w rysunku technicznym i obsłudze konkretnych maszyn.