E commerce a kasa fiskalna

Obowiązek wystawiania paragonów fiskalnych oraz rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej wynika bezpośrednio z ustawy o podatku dochodowym. Jedynie osoby prowadzące działalność, które osiągają obroty do 20 000 złotych rocznie, nie muszą inwestować w zakup kasy fiskalnej.

Analogicznie wygląda sytuacja w sklepach internetowych. E-commerce a kasa fiskalna są ściśle ze sobą powiązane. Także prowadzenie sprzedaży w sklepie internetowym powoduje konieczność wystawiania paragonów dokumentujących każdą sprzedaż. Oczywiście pojawia się problem, jak przekazać klientowi paragon. Zasadą przyjętą przez większość sklepów jest dołączanie paragonów wraz z dokumentem ułatwiającym zwrot towarów bezpośrednio do wysyłanych produktów. Najpopularniejszą kasą fiskalną wykorzystywaną w handlu przez internet jest posnet mobile eu. Niedrogie urządzenie, o małych gabarytach idealnie sprawdza się w handlu mobilnym. Dodatkowo kasa przystosowana jest na eurofiskalizację.

W przypadku rozliczania sprzedaży należy pamiętać, że limit zwalniający z ewidencjonowania sprzedaży z wykorzystaniem kasy fiskalnej jest naliczany na cały rok. Zatem sklep internetowy, który rozpoczyna działalność w czasie trwania roku fiskalnego, może korzystać z limitu zwalniającego z konieczności posiadania kasy fiskalnej, wyliczonego proporcjonalnie do pozostałej części roku fiskalnego.

Zgodnie z załącznikiem do ustawy sprzedaż określonych produktów wymaga ewidencjonowania sprzedaży poprzez wystawianie paragonów fiskalnych. Tak się dzieje w przypadku wszystkich nośników (płyty CD, DVD, dyskietki, pendrive’y, kartridże), zarówno czystych, jak i z zapisanymi danymi.

Od 1 marca 2015 roku została poszerzona lista podmiotów, które muszą dodatkowo ewidencjonować sprzedaż wystawiając paragony fiskalne z kasy. Konieczność posiadania kasy fiskalnej objęła również sklepy, zajmujące się sprzedażą wód perfumowanych i perfum, za wyjątkiem firm, które dostarczają je na pokłady samolotów.

Posiadanie kasy fiskalnej w przypadków sklepów, także internetowych, dotyczy jedynie podmiotów, oferujących produkty na rzecz klientów detalicznych. Prowadzenie sprzedaży na rzecz innych przedsiębiorców skutkuje koniecznością wystawiania faktur i jednocześnie zwalnia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Przedsiębiorcy mogą również korzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej w wysokości do 90% wartości kasy, nie więcej niż 700 zł.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl