Dlaczego psycholog dzieciecy jest tak potrzebny

Ludzie mają problemy zarówno dorośli, jak i dzieci. Niektórzy potrafią radzić sobie sami, ale niekiedy okazuje się nieodzowna pomoc fachowca. Szczególnie w przypadku dzieci, warto reagować szybko. Nie ma niczego złego, ani upokarzającego w tym, że rodzice czują się bezradni i nie wiedzą, jak pomoc swojemu dziecku. Sama miłość może po prostu nie wystarczyć. A przyczyn rozmaitych kłopotów może być naprawdę sporo. Począwszy od sytuacji zastraszania, poprzez stres związany z przedszkolem lub szkołą, ciężką chorobę, aż po rozwód rodziców, molestowanie lub śmierć kogoś bliskiego.

Dzieci z reguły wszystko przeżywają jeszcze głębiej i mocniej, często dochodzi też motyw obwiniania się i przy braku reakcji osób dorosłych albo nieodpowiedniej reakcji, pewne niepokojące objawy mogą się nasilać. Wystarczy popatrzeć na statystyki, ile prób samobójczych zdarza się wśród coraz młodszych dzieci, aby zrozumieć skalę problemu.

Jakie sytuacje dają podstawy ku temu, aby poważnie się zastanowić nad pójściem do psychologa dziecięcego?

Z pewnością niepokojące są wszelki napady niepohamowanej złości i agresji. Owszem, trzyletnie dziecko może w ten sposób wyrażać swoje niezadowolenie, ale starsze dzieci powinny już kontrolować swoje odruchy gniewu. Jeżeli dzieje się inaczej, to wyraźny sygnał, aby skierować się o pomoc do psychologa dziecięcego.
Występujące moczenie nocne u dzieciaków powyżej piątego roku życia także daje podstawy do oczywistego zaniepokojenia i może zwiastować dość poważne problemy psychiczne i to na różnym tle. W takim przypadku wizyta u psychologa dziecięcego wydaje się wręcz koniecznością.
Sytuacje traumatyczne zawsze wywołują określone reakcje organizmu. Koszmary nocne, bezsenność czy rozdrażnienie są w miarę normalną odpowiedzią organizmu na stres. Jednak powinny mijać. Jeżeli takie stany utrzymują się dłużej niż kilka tygodni, to również jest sygnał, aby zwrócić się o pomoc do fachowca.
Problemy z nauką mogą wynikać z wolniejszego rozwoju intelektualnego dziecka, ale także bywają znakiem głębszych problemów. Na pewno psycholog dziecięcy jest w stanie zdiagnozować prawdziwą przyczynę kłopotów, a to przecież jest podstawą do dalszej pracy.
Niepokojące są także akty przemocy wobec rówieśników, osób słabszych i zwierząt. Często tak się zachowują ofiary przemocy domowej. To może rodzić poważne konsekwencje już w życiu dorosłym, więc należy interweniować naprawdę wcześnie.

Jak widać, powodów udania się do psychologa dziecięcego jest całkiem sporo i nie jest to jeszcze pełny rejestr. Trzeba także pamiętać, że wszelkie gwałtowne zmiany w zachowaniu dziecka mogą stanowić wskazówkę, iż z dzieckiem dzieje się coś niedobrego i warto poprosić o pomoc fachowców.