Depresja jako choroba w pelni uleczalna

Depresja ma silne oddziaływanie na nasz stan fizyczny i psychiczny. Przez nią czujemy się ociężali i ospali, mając jednocześnie poważne problemy ze snem, nie możemy się skoncentrować, tracimy dotychczasowe zainteresowania. Co więcej, mogą pojawić się problemy z koordynacją ruchową, bóle głowy i pleców, a także inne, bardzo poważne w skutkach chorzenia somatyczne. Nie ulega wątpliwości, że nieleczona depresja może w poważnym stopniu wpłynąć na nasze dalsze zdrowie, a nawet życie, dlatego najlepiej już w momencie zaobserwowania pierwszych objawów depresji zgłosić się do psychiatry i rozpocząć niezbędne leczenie. Czas trwania kuracji, mającej na celu poprawę naszego stanu psychofizycznego oraz wyleczenie stanów depresyjnych może trwać od kilku miesięcy po nawet kilka lat. Zależy to od stanu, w jakim zgłosiliśmy się do lekarza, przyswajalności leków oraz sposobie, w jaki one na nas oddziałują oraz naszej indywidualnej chęci wyjścia z choroby i rozpoczęcia nowego, lepszego życia. Innymi słowy – nie tylko leki psychotropowe mają wpływ na naszą depresję. My sami możemy z nią walczyć.

Oczywiście, jest to bardzo trudne, zważywszy na fakt, że przez chorobę nie odczuwamy przyjemności z praktycznie żadnej dziedziny życia, nie mamy chęci na podejmowanie żadnych prac, a nasze ogólne samopoczucie jest skrajnie dalekie od ideału. Jednak w leczeniu depresji tak naprawdę nie mają znaczenia wielkie, górnolotne cele, ale stawianie przed sobą i, co najważniejsze, wypełnianie drobnych czynności, których szczęśliwe zakończenie w znacznym stopniu podniesie naszą radość życia. Zrozumiałym jest, że będąc w stanie silnej depresji mamy problemy z dostrzeżeniem czegokolwiek, co nie tylko może sprawić nam przyjemność, ale w czym dodatkowo możemy być utalentowani. Dlatego na początek istotnym jest, aby zdobyć się na tak niewielki gest, jak chociażby otaczanie się osobami, przy których dobrze się czujemy. Nie oznacza to oczywiście wybranie się pierwszego dnia leczenia na wielką, bogato zakrapianą alkoholem imprezę. Wystarczy krótkie spotkanie z bliską nam osobą, z przyjacielem, z członkiem rodziny. Staraj się sprawiać sobie drobne przyjemności, które zdają się być niedostrzegalne przez osoby zdrowe – lubisz zwierzęta? Kup, o ile to możliwe oczywiście, kota, psa czy chomika. Przepadasz za słodyczami? Czekolada na pewno poprawi ci nastrój (a na pewno podniesie poziom endorfiny w mózgu, która odpowiada za uczucie szczęścia).

oprogramowanie dla gastronomii krakówSystemy dla gastronomii - oprogramowanie Polkas Kraków

Dobrze byłoby również, gdybyś zadbał o regularne spacery i chociaż drobny wysiłek fizyczny w ciągu dnia. Dobrym rozwiązaniem będzie wybranie się do parku oraz przynajmniej 10 minutowe ćwiczenia, które dodatkowo podniosą poziom adrenaliny i rozbudzą ospały umysł. Postaraj się przypomnieć sobie czynności, w jakich byłeś dobry, by następnie stopniowo do nich wrócić. Oczywiście, nikt nie wymaga od ciebie wzięcia udziału w maratonie czy też zrobienie zdjęcia, które wygra konkurs Word Press Photo. Nie stawiaj przed sobą wielkich celów, postaw na sprostanie drobnym czynnościom, takim jak przeczytanie ciekawej książki albo zrobienie szalika na drutach. Nie zapominaj również, że nie jesteś sam. Otaczają cię ludzie, którym zależy na twoim zdrowiu i szybkim wyjściu z choroby. Ale nikt nie będzie w stanie czytać w twoich myślach, dlatego nie oczekuj, że ktoś, komu nie zwierzyłeś się z dolegliwości, będzie o nich wiedział. Naucz się rozmawiać z bliskimi i przyjmuj pomoc, którą ci oferują. Wyjście z depresji własnymi siłami może być niemożliwe. Jednak tak samo niemożliwe będzie pokładanie wiary jedynie w możliwości farmakologii. Co prawda jest ona niezbędna do całkowitego wyleczenia objawów depresji, jednak całość procesu będzie odbywać się szybciej i przyjemniej, kiedy osoba chora zdecyduje, że naprawdę chce wyzdrowieć.