Choinka lata 90

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha toż kwestie. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej także ciastka także indywidualnego typu słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest historia choinki i czemu jest oczywiście istotna w świątecznej tradycji?

Jest mnóstwo teorii, które odpowiadają o tym, skąd przyjęła się tradycja świątecznego drzewka. Występuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Lecz w kilka bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w momencie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie ograniczając się do nauki, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się mężczyzny z Bogiem. System ten już rozpowszechnił się na całkowity świat. Można zatem powiedzieć, że akurat nie tylko w Polsce, ale i także innych krajach Europy natomiast w Ameryce na ogromna ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

kokardki dla niemowląt

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na przestrzeni ostatnich 30 lat można zaobserwować sporą nowość w popularności choinkowej. Tak dlatego, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie że było to o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby były w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jak dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które uznawały być wiązane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wzorów oraz kolorów świątecznych ozdób jest pełna do określenia, chociaż w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo jak mężczyźni, była nowości w sferze trendów interesujących jej przystrajania. Lecz nie zmieniło się to, że od momentu ubrania ważnej w sprawie choinki przez Luthera, system ten bardzo mocno zakorzenił się w klasie świątecznej oraz wynośmy okazję, że nieprędko przeminie.